Uykusuzluk Tedavisi

Eğer genel itibariyle önemli bir sağlık sorunumuz yoksa ve buna rağmen gün içinde kendimizi zinde hissetmiyorsanız uykunuzla ilgili problemler yaşıyor olabilirsiniz. Peki uykusuzluk sorunu yaşıyanlar için düzenli uyku hayal midir?

Uykusuz gecelerin çaresini ilaçlarda aramak faydasız

Uyku sorunu olanlar doktora ne zaman başvurmalı?

Birkaç gün süren uykusuzluklar, tedavi gerektirmez. Ancak uykusuzluk şikayeti en az bir aydır devam ediyorsa, mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Çünkü uykusuzluğun süresi uzadıkça tedavi giderek zorlaşacaktır. En kötüsü de yakınlarının tavsiyesiyle kendisine çok da uygun olmayan ilaçlar kullanan kişi, ilaçlara bağımlı hale gelebilir. Bu durum başka sağlık problemlerini de ağırlaştırabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Uykusuzluğun tedavisi; bazen ilaçlarla bazen de yanlış uyku davranışlarının değiştirilmesiyle yapılır. Ama eğer uykusuzluk horlama ve uykuda solunum durması gibi sorunlara yol açıyorsa; cihazlardan yararlanılır. Hatta bazen ameliyata başvurulur.

İLAÇ BAĞIMLILIĞI

Peki uyku ilaçları etkili olur mu?
Uykusuzluk tedavisinde yatıştırıcılar (uyku ilacı) ve antidepresanlar başvurulan ilaçlardır. Ancak yatıştırıcıların çok uzun süre kullanılmaması gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar, birkaç haftayla birkaç ay gibi kısa bir sürede bağımlılık oluşturur. Kişi, bu sürenin sonunda ilaçsız hiç uyku uyuyamaz hale gelir. Toplumda uykusuzlukların mutlaka yatıştırıcı, uyku verici ilaçlarla tedavi edildiği gibi yaygın ve yanlış bir kanı hakim. Oysaki uykusuzluk çeken bazı kişiler, ilaç bağımlısı olmaktan korktukları için doktora başvurmaktan kaçınıyorlar. Çünkü doktora giderlerse kendilerine mutlaka bağımlılık yapıcı bir ilaç verileceğini düşünüyorlar. Bir başka grup ise tanıdıklarının tavsiyesiyle ilaç kullananlar… Bazı uykusuzluklarda yatıştırıcı kullanmak gerekiyor ama uykusuzluk her daim ilaçla tedavi edilmiyor.

Uyusuzluk ne zaman ilaçla tedavi edilir?
Kısa süreli uykusuzluklarda bazen yatıştırıcı, uykuya dalmayı kolaylaştırıcı ilaçlar verilebilir. Ancak ilaç vermeden önce uykusuzluğa eşlik eden başka bir hastalık olup olmadığına dikkat edilmeli… Uykusuzluk psikiyatrik bir hastalığın önde gelen belirtisiyse, örneğin depresyon söz konusuysa, tek başına yatıştırıcı ilaç kullanılması, durumu kötüleştirebilir. Uykusuzlukla birlikte uykuda solunum bozukluğu, yani horlama ve uykuda nefes durmaları (apne) varsa, yatıştırıcı ilaç kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü bu tür ilaçlar apneler sırasında ortaya çıkan oksijen azalmalarını çok daha kötü hale getirir. Uykusuzlukla birlikte huzursuz bacak hastalığı varsa, bazı depresyon giderici ilaçlar bu hastalığın belirtilerini daha da kötüleştirir. Yani uykusuzluk düzeleceğine artar. Kişi uykuyla ilgili olumsuz davranışlarını da değiştirmediği için bir türlü sağlıklı uykuya kavuşamaz. Bu nedenle ilaçlar konusunda çok dikkatli olmak gerekir.