Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluk genel bir tanımlama dâhilinde uykuya dalış sürecinde yaşanan gecikme veya sık uyanma olarak tanımlanabilir. Uykusuzluk olarak tanımlanan bu sürecin sonunda kişinin uyku eksikliği günlük performans ve rutininde azalmalara sebebiyet vermektedir. Uykusuzluk halinin hastalık olarak tanımlanabilmesi için kişinin kendine 4 haftalık bir süre zarfı tanıması gerekmektedir. 4 haftanın sonunda bu sorun halen devam ediyorsa, uykusuzluk sorunu artık bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı kişiler birtakım dış faktörlere bağlı olarak uyku sorunu yaşasa da, bazı kişilerde ise uykusuzluk hastalık boyutunda gözlemlenebilir.

Peki, Kişi Uyku Problemi Çektiğini Nasıl mı Anlar?

  • Uykuya dalmada zorlanma
  • Geceleri sürekli uyku bölünmesi
  • Gün boyu uyku isteği ile mücadele etme
  • Odaklanma ve motivasyon problemleri
  • Baş ağrısı
  • Sindirim problemleri gibi belirtiler mevcutsa kişi büyük bir ihtimalle uykusuzluk problemi ile mücadele ediyor demektir.
  • Yukarıda belirtilen sebepler uykusuzluk için hem bir belirti hem de bir sonuç teşkil etmektedir. Alkol, stres, ilaçlar, kafein, beslenme bozuklukları gibi sebepler de uykusuzluk hastalığını tetikleyen durumlar olarak gösterilebilir. Özellikle psikolojik problemler ve ilerleyen yaşa bağlı olarak artan uykusuzluk, günümüzde sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Birçok farklı ülkede yapılan çalışmalar toplumda uykusuzluk sorunun ortalama %35 civarında bir görülme oranı olduğunu belirtmekte ve bunların da %10-15’inin orta veya ileri şiddette olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle bu sorundan muzdarip olan kişilerin genellikle her gece kendine sorduğu soru “Bu gece uyuyabilecek miyim?” sorusu olmaktadır. Bu korku ve gerginlik zamanla psikolojik bir boyuta evrilir ve uykusuzluğun başlıca nedenleri arasındaki yerini almaktadır. Bu nedenle, uykusuzluğu kabul etmek veya bu tarz soruları sormak yerine, uyku saatlerinin düzenlenip, öğrenilmiş uykusuzluğu yenmek gerekmektedir. Eğer psikolojik sorunlardan kaynaklı bir uykusuzluk problemi yaşanıyorsa mutlaka bir psikolog veya psikiyatrist kontrolünden geçmek gerekmektedir. Özellikle uyku ilaçlarının bir uzman kontrolünde alınması ve uzun süreli olarak kullanımından kaçınılması gerektiği de unutulmamalıdır.