Genel

Uyurgezerleri Uyandırmak Tehlikeli Midir?

By 16 Kasım 2018 No Comments

Tam bilinçte imiş gibi hareket eden uyurgezerleri uyandırmak tehlikeli midir sorusuna yanıt burada!

Bazı uyurgezerler kaybettikleri bir şeyi arıyor gibi bazıları ise bir şeyden kaçıyor gibi hareket edebilirler. Yanı sıra uyurgezerler başkaları ile birlikte oturup tam bilincindeymiş gibi televizyon izleyebilir, yemek yapabilir, araba kullanabilirler.

Uyku Aşamaları Ve Uyurgezerlik

Uyurgezerlik uykunun hangi evresinde görülür sorusuna ilişkin yapılabilecek açıklama şöyledir: Hafif – derin – hafif şeklinde bir sıra izleyen uyku aşamalarının derin uyku sürecinde uyurgezerlik durumu ile karşı karşıya kalınır. Derin uyku aşaması REM uykusu olarak da tanımlanır. Vücudumuz artık felç olmuşcasına hareketsizdir. Vücut ısımız olabildiğince düşmüştür. Bu nedenle uyku esnasında üşümeye başlarız. İlginç paradokslar halinde beyin aktif bir halde tam bilinç izlenimi verir. Ancak aktif olan beyin yine de uyanabilecek kadar aktif değildir. Yapılan bir araştırmada uyurgezerlerin beyin dalgaları izlenerek bu kişilerin beyinlerinin bir bölümünün uyanık bir bölümünün ise uyur vaziyette olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu iki durum arasındaki dengesizliğin uyurgezerliğin nedenini oluşturduğu düşünülüyor. Uyurgezerler filmlerde tanıtıldıkları gibi kollarını öne uzatarak hareketlilik göstermezler. Gözleri açık olup gün içerisinde olduğu gibi hareket ederler.

Uyurgezerleri Uyandırmak Neden Tehlikelidir?

Uyurgezerler tam bilinç halinde hareket etmediklerinden çevresine veya kendilerine zarar verme eğilimi gösterebilirler. Her bireyin zararlı davranışlar gösterebileceği yargısı doğru olmasa da 2000 yılında bir uyurgezerin bilinçsizce uykudan kalkıp kayınpederi ve kayınvalidesinin bulunduğu şehre gidip onları öldürmüş olması bu kişilerin zarar vermeye meyilli olabileceklerinin ihtimalini gözetir. Aynı zamanda uyurgezerler tehlike riskle

ri altındadırlar. Tehlike riskleri göz önüne alınarak uyurgezerleri uyandırmak mı gerekiyor yoksa uyandırmadan onları izlemek mi gerekiyor sorusu üzerine odaklanılıyor. Uyurgezerleri uyandırmak tehlike arz edebilir.

 

Peki uyurgezerleri uyandırmak neden tehlikelidir? Uyurgezerler bilinçsizce hareket ettiklerinden uyandıklarında da uyku halinde ne yaptıklarını hatırlamazlar. Uyurgezerler o esnada uyandırıldıklarında psikolojik durumları bundan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle uyurgezerleri uyandırmaya çalışmaktan ziyade onları geceleri o esnada izleyerek başlarına gelebilecek tehlikeli durumlardan korumak yapılabilecek daha bilinçli bir girişim olacaktır. Uzmanlara göre uyurgezerlerin hangi saatlerde ayağa kalktıkları izlenerek o saatten 15 dakika önce uyandırılmaları doğru bulunuyor.

Leave a Reply