Genel

Uykusuzluğun Aşamaları Nelerdir?

Uzun süreli uykusuz kalmak vücutta bir çok açıdan çöküşlere neden olabiliyor. Uykusuzluğun fiziksel ve biyolojik duygu durumları üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Uyku ile sirkadyen ritimler arasında güçlü bir bağ olduğu üzerinde duruluyor. Bu görüşe göre uyku canlıda sinirsel mekanizma üzerinde odaklanıyor. Canlıların hayta kalmak için geliştirdikleri sirkadyen sistem gün içerisinde çeşitli aktivitelerin yerine getirilmesi, uyanık kalmak ve gece de uykuya dalma gibi işlevlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Uyku sayesinde canlı pasif kalarak geceleri çeşitli tehlikelerden korunmuş olur. Tüm görüşler göz önüne alındığında uykunun bir onana işlevi mi olduğu yoksa evrimsel bir miras mı olduğu üzerinde kesin bir kanıya varılamamışsa da uykunun hayatımızı düzenli ve verimli bir şekilde devam ettirebilmemiz için gerekli olduğu neticesine ulaşıyoruz.

Beyinden Gelen Dalgalar

Tipik bir uyku aşamaları araştırma deneyinde deneye katılan katılımcılar üzerinde yapılan araştırmalar bu katılımcıların beyinlerinden gelen dalgalara göre değerlendirilir. Bu görüntüler sayesinde beynimizin uyku esnasında ve uyanıkken farklı dalga örüntüleri ilettiğine sahip oluruz. Uyku halinde de kişinin bilinci yerindedir. Ancak uyku halinde bilinç durumumuz farklılıklar gösterebilir. Uykuya dalma aşaması alacakaranlık olarak değerlendirilir. Kişilerin rahatlayıp gevşediği aşamadır. Bu aşamada farkındalık azalarak uyaranlara tepki verme ihtimali düşer. Bir diğeri hafif uyku hali olarak karşımıza çıkar. Bu aşama kişinin uyuduğunun farkında bile olmadığı aşamadır. Delta uykusu solunumun, kalp atış hızının ve vücut ısısının düştüğü aşamadır. Rem uykusu kişilerin uyanmak üzere oldukları ve ama henüz uyku halinde de kaldıkları aşamadır.

Uykusuzluğun Vücuda Etkileri

Uykusuzluğun ilk günü uykusuzluğun vücutta olumsuz etkileri çok hissedilmez. İkinci gün biyolojik saatin ayarlanması güç olup uyuma isteğinde artış görülür. Üçüncü gün basit zihinsel işlevlerde zorlandığımızı gözlemleriz. Dördüncü gün gerçekçi tepkilerden uzaklaşarak akıllıca düşünme yetisini kaybetmeye başlarız. Beşinci gün sinirlerin çok zor çalışması problem çözme yetisini de olumsuz etkiler. Altıncı gün görme özelliğinde azalma ve devamlılık gösteren baş dönmesi meydana gelir. Yedinci gün ise beynin işleyişinde ciddi bir bozulma gözlenerek uykusuzluk etkileri belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Leave a Reply