Genel

Uykudan Önce Yapmamanız Gereken 5 Şey

Daha rahat bir uyku için uykudan önce yapılmaması gereken şeyler hakkında bilgi sahibi olun!

Yeterince dinlenmenin olumlu yönleri göz önüne alınırsa geceleri düzenli bir uykuya sahip olmanın gerekliliğinin altı çizilmelidir. Uyuyarak dinlenmek kişileri fizyolojik, biyolojik ve psikolojik açıdan düzene koyan bir olaydır. Sağlıklı bir yaşam tarzında uyku olmazsa olmazlardandır. Kişi uykusuz kaldığında baş ağrısı, kalp ritmi bozukluğu, stres, asabiyet, görme yetisinde azalma gibi bir çok sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Bu gibi durumların meydana gelmesi ardı ardına uykusuz kalınması halinde kendini göstermeye başlar. İlk gün uykusuzluğun verdiği olumsuz etkiler kendini pek belli etmese de sonraları uykusuzluk yine devam ediyorsa kişilerin sağlık sorunları ile karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu sorunlar arasında tedavisi mümkün olmayan hasar ise beyin hücrelerinin ölmesidir. Bu nedenle iyi bir uyku kalitesi canlı yaşamında şarttır. İyi bir uyku için ise uykudan önce yapılması ve yapılmaması gerekenlerin bilinmesi önem taşır.

Uykudan Önce Yemek Yenilmemeli

Uykudan önce yemek yemek midede yanma hislerini ortaya çıkartabilir. Özellikle reflüsü olan kişiler yemek yedikten sonra yatağa girdiklerinde bir müddet sonra midelerinde ve boğaz bölgesinde yanma hissi ile karşılaşabilirler. Aynı zamanda hazımsızlıklar meydana gelir. Her gece yemek yiyip yatmak elbette hızlı kilo alımına da neden olacaktır.

 

Uyku Saatinden Önce Mavi Işığa Maruz Kalmamak Gerekir

Bilgisayar ve televizyondan gelen mavi ışık göz kaslarının yorulmasına neden olur. Aynı zamanda uykunun gelmemesi üzerinde de son derece ısrarlıdır. Bu ışık uyku hormonu olan melatonin salgısının azalmasına neden oluyor. Yatmadan önce ne yapılmalı konusuna ilişkin olarak mavi ışıkların uyku hormonunun salgısını azaltacağını göz önünde bulundurarak yatağa girmeden 1 saat öncesinde televizyon ve bilgisayar ışıklarından uzak kalınması gerektiği belirtilmelidir.

 

Çok Sıvı Tüketmemek Gerekir

Yatmadan önce aşırı sıvı tüketmek uykuların bölünmesinde kaçınılmaz bir etken olur. Kişiler sık sık idrara çıkma isteği duyacak ve bu nedenle rahat bir şekilde uykuya dalamayacaklardır. Hatta bu durum uykularının kaçmasına etken olabilir.

Yatağa Stresli Girilmemeli

Kızgın ve stresli bir duygu halinde yatağa girmek kişi uyusa bile bu duygunun etkisini sürdürdüğü biliniyor. İsviçreli bir bilim adamı uyku süresince bu duygu halinin devam etmemesi için yatağa duygu durumunun sakinleştirildikten sonra girmeyi öneriyor.

 

Ağzı Temizlemeden Yatağa Girmek

Ağzı temizlemek uyumadan önce yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden biridir. Ağzı temizlemeden yatağa girmek ve uykuya dalmak geceleri uyanıldığında ağızda koku ve kirli bir pis uyandıracak ve kişiyi rahatsız edecektir. Geceleri ağızda asit oranı artacağından diş aralarında kalan kalıntılar dişlerin hızla çürümesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle yatmadan önce dişlerin fırçalanması son derece önemlidir.

 

Leave a Reply