Genel

Uykusuzluğa Ne Kadar Dayanabilirsiniz?

Gardner’ın yaptığı uykusuzluk deneyi baz alınarak uykusuzluğa ne kadar dayanılır malumatına ilişkin 11 günlük bir süreçle Gardner’ın rekorlar kitabına girdiği bilgisine ulaşılır.

En Fazla Kaç Gün Uykusuz Kalınır?

Her bünyenin birbirinden farklı dayanıklılık süreçlerinin olduğu göz önüne alınarak uykusuzluğa dayanma oranlarının da farklılık gösterebileceği sonucuna ulaşılır. Gardner deneyi ile 11 gün hiç uyumadan kalabilmiş ve 11 gün sonunda hastaneye kaldırılarak bu uykusuzluk sürecini 14 günlük devamlı uyuma hali ile gidermeye çalışmıştır. 14 günün sonunda ise uyku halini yeniden doğmak olarak adlandırmıştır. Ortalama bir insanın ise en fazla 7 ile 8 gün uykusuzluğa dayanabileceği üzerinde yargılar vardır.

Dikkat Dağınıklığı Uykusuzluğun Bir Sonucu

Uykusuzluk kişilerde dikkat dağınıklığı ve zihinsel işlevlerin yerine getirilememesi gibi sorunları ortaya çıkarmıştır. 8 günün sonunda uykusuz kalan kişilerde beyin hücreleri ölmüştür. Beyin hücrelerinin ölmesi kalıcı hasar olarak karşımıza çıkar. Uyku esnasında lenf bezleri devreye girerek beyindeki toksik maddelerin beyinden atılmasına yardımcı olur. Ancak uykusuzluk hali mevcut ise beyindeki toksik maddeler atılmayacak beyin temizlenmeyecektir. Bu nedenle uykusuzluğa dayanma sürecinin uzatılmaması üzerine odaklanılmalıdır. Özellikle geceleri 23 ile 03 arası beynin zararlı maddelerden kendini temizlediği göz önüne alınarak bu saatler arasında uyumaya odaklanılmalıdır.

Uykusuz Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Zaman zaman uyanık kalmaya ihtiyaç duyarız.Bazen gün içerisinde yetiştiremediğimiz işleri geceleri uyanık kalarak bitirmeye çalışırız. Bunun için de uykusuz kalmak için ne yapılmalı konusuna odaklanırız. Uykusuzluk süresini uzatabilmemiz için koku alma duyumuzu kullanabiliriz. Sinir sistemini uyararak yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan aroma-terapik kokular uyanık kalmaya yardımcı oluyor. Bu kokulardan bazıları biberiye, nane, kahve ve sarıçam kokusudur. Bununla birlikte boyun bölgelerine masaj yapmak yorgunluğun azalmasında uyanıklılık sürecini artırmada etkilidir. Geceleri ışıkların açık tutulması da uyanıklığın uzun süre devam etmesinde etkilidir. Özellikle bilgisayar ve televizyondaki mavi ışık uykusuzluk süresini artırır. Kafeinli içecekler tüketmekte aynı etkiyi gösterecektir. Tüm bunlara rağmen uykusuz kalmanın beyin hücreleri üzerinde öldürücü etkileri olduğunun da bilincinde olunması gerekir.

 

Leave a Reply