Genel

Neden Düzenli Uyumalısınız?

Uyku bütüncül sorgulayıcı tıbbın 9 spesifik alanından biri olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku olmazsa olmazlardandır.

Vücudumuzda bazı fizyolojik onarımlar yalnızca uyku esnasında gerçekleştirildiğinden bireylerin yaşamlarına düzenli uyku stratejisini getirmeleri son derece önemlidir.

Uyku Neden Gereklidir?

Beyin ve vücudun yapılandırılmasında uykunun önemli bir yeri vardır. Yaşamımızın üçte birini oluşturan uyku hücresel yapılanmada etkilidir. Yeni hücrelerin oluşumu uyku esnasında mümkün olup böylece fizyolojik onarımlar gerçekleşir. Bununla birlikte beyin açısından da yadsınamaz bir yere sahiptir. Çünkü uyku sırasında vücudumuzdaki kan % 5 oranında beyni besleyerek gün içerisinde zihinsel faaliyetlerin daha kolay yapılabilmesine olanak verir. Bununla sınırlı kalmayıp öğrenilmiş bilgilerin hafızada kalmasına yardımcı olur. Nöroplastisite adı verilen sinir hücreleri arasında oluşan bağlantılar uzun süreli hafızanın güçlenmesine gerekli ortamı hazırlar. Bunun bilimsel açıklaması ise şöyledir: sinaptik ileti tomurcuklarının güçlenerek uzun süreli hafızanın da doğru oranda güçlenmesine olanak vermesidir. Beyinde bulunan toksik maddeler kolayca atılarak glenfatik denilen sistem mekanizması devreye girer.

Glenfatik Sitem Nedir?

Vücuttaki lenf sistemi vücudun temizlenmesinde görevlidir. Lenf mekanizması vücudun bağışık sistemini kontrol ederken aynı zamanda iç organlarda gün içerisinde biriken atıkların temizlenmesini sağlar.

Lenf bezlerinin farklı bir formatı da beyin yapısında bulunur ve beyindeki atıkların temizlenmesinde etkilidir. Beyin omurilik sıvısı adı verilen bir yapıya sahip olup beyin içerisinde yer alır. Bahsi geçen sıvının beynin içinden dışına doğru akış göstermesi ile beynin yıkanıp temizlenmesi gerçekleşir. Alzheimer hastalığına neden olan Beta Amiloid maddesinin bu sıvı sayesinde temizlendiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş deneysel çalışmaları konu alarak tıkanan glenfatik sistem neticesinde denek hayvanlarında Alzheimer hastalığının ortaya çıktığını belirtiyor. Buradan hareketle  uykusuzluk halinin beyinde ciddi hasarlara neden olduğunun altını çizmek gerekir.

 

Ne Zaman Uyunmalıdır?

En önemli sorgulardan biri de ne zaman uyunmalı konusudur. Beynimiz ve vücudumuzun yapılanması süreci geceleri saat 23 ile 03 arasında gerçekleştiğinden bu saatler arasında uyumanın gerekliliği ortaya çıkıyor. Beyinde üretilen melatonin geceleri uykuya geçmeyi sağlamaya yardımcı oluyor. Böylece uyku rutinini korumaya olanak vererek düzenli bir uyku stratejisi kazanmayı sağlıyor. İdeal uyku süresi ise yaşa göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Yetişkin bir insanı baz alarak bir yargıya ulaşmamız gerekirse günde kaç saat uyunmalı sorusuna 8 saat olarak genel bir cevap verilebilir.

Leave a Reply