GenelUykusuzluk

Uykusuzlara Uykulu Filmler

Hayatımızın üçte birlik bölümünü uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, uykuyla alakalı filmlerin ve eserlerin olması bize şaşırtıcı gelmez. Bazılarının isimleri uykuya dokunsa da konuları pek oraya dokunmayabiliyor. Ama bu filmleri daha az ilgi çekici hale getirmiyor. Şimdi sizlere uykuyla ilgili derlediğimiz filmleri aktarıyoruz!

Sleepless in Seatle (Sevginin Bağladıkları)

Sleepless in Seatle, Tom Hanks ve Meg Ryan’ın başrolleri paylaştığı bir romantik komedi filmi. Eşini kaybetmiş Sam Baldwin, oğlu Jonah ile birlikte sakin bir hayat sürmektedir. Ulusal bir radyo kanalında yayın yapmaya başlayınca hayatında bazı değişiklikler olacaktır: Çok sayıda kadın hayrana sahip olmak gibi… Sam’in yaşadığı yerden hayli uzak olan Annie de Sam’in hayranlarından biridir. Evlenmek üzere olduğu halde kafası bu konuyla ilgili karışık olan Annie, Sam’e göndermeyeceğini bildiği bir mektup yazar. Ardından dayanamaz ve etkilendiği bu erkekle tanışmaya karar verir.

Insomnia (Uykusuz)

LAPD dedektifi Durmer (Al Pacino) bir cinayeti araştırmak için Alaska’ya gelir. Aklında bir kişi vardır ama delil olmadığından tutuklayamaz. Bu yüzden onu takibe başlar. Bu sırada yardımcısı kaza sonucu öldürür. Artık kendisi de bir katildir ve bu bilgiyi bilen bir kişi daha vardır. 6 ay gündüzün yaşandığı bu yere ayak uydurmak hiç de kolay değildir. Ama Alaska’da onun gibi uyuyamayan bir kişi daha vardır.

Sleepers (Kardeş Gibiydiler)

Sleepers, New York’un yaşanması en tehlikeli mahallelerinden birinde yaşayan bir grup gencin hikayesini anlatır. Bu dört genç bir gün yanlışıkla bir adamın hayatını tehlikeye atan bir kazaya sebep olduklarında gençlik ıslah merkezinde bir yıllık cezaya mahkum edilirler. Sadece bir yıl sürecek bu ceza dönemi hayatlarını derinden etkileyecek travmatik olaylarla geçer. Gardiyanlar tarafından dövülen ve taciz edilen bu gençler, bu travmaları hayatları boyunca yanlarında taşırlar. Ta ki on yıl sonra kendilerini savunabilecek kadar büyüdüklerinde, gardiyanlardan biriyle karşılaşana dek… Bu film ülkemizde Suskunlar dizisi olarak uyarlandı.

Fight Club (Dövüş Kulübü)

Uykusuzlukla alakalı filmlerden bahsedip, Dövüş Kulübü’nü anmamak olmaz. Filmin ana karakteri uykusuzluktan muzdarip olduğu için psikolojik bir çöküntü yaşar. Psikolojik sıkıntılarından kurtulmak için grup terapilerine katılmaya başlar. Bu terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Ve hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile…. Tyler, karakterimizin kişiliğini baştan sona değiştirecektir. Tyler ve ikisi, hakkında asla konuşulmaması gereken bir kulüp kurar: Dövüş Kulübü.

Leave a Reply