GenelUyku ApnesiUykusuzluk

Uykusuzluğun Cinsel Hayata Etkileri

By 21 Eylül 2018 No Comments

Uyku bozuklukları yaşamı olumsuz yönde etkilediği gibi cinsel isteksizlik, sertleşme bozuklukları ve orgazm olamama gibi cinsel problemleri de beraberinde getirir. Özellikle uyku apnesi ile karşı karşıya kalan kişilerde cinsel hayatın olumsuz yönde etkilendiği gözlemlenmektedir.

Uyku apnesi olan kişilerde kandaki oksijen seviyesi düşmesi sonucu yağ oranı artar. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi ise cinsel fonksiyonun yeterince yerine getirilememesine neden olur. Uyku bozukluklarının gün içinde halsizlik, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk yapması sebebiyle, uyku bozukluklarından rahatsız kişiler kronik olarak her akşam halsiz ve uykulu hissedebilmekte ve bu sebeple doğrudan uyumaya gitmek isteyebilmektedir. Bu durum ise cinsel isteksizliğe ve cinsel hayatta aksamalara neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar, uyku apne sendromu olan bireylerdeki cinsel sorunların dolaşımdaki testosteron miktarının azalmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Uyku apne bozukluğuna bağlı sertleşme bozukluğu olan hastalarda, apnenin cerrahi veya CPAP ile tedavisinden sonra, testosteron düzeylerinin de normale dönmesi ve bu sayede sertleşme bozukluğunda düzelmeler saptanmıştır. Erkek ve kadında cinsel dürtü ile ilişkili bir hormon olan testosteronun kandaki düzeyi stresten, uyku ve duygu durumundaki değişikliklerden etkilenir. Cinsel sorunlara sebep olan tıbbi bir neden saptandığında, psikolojik nedenler var olan cinsel sorunu olumsuz etkileyeceği için hastaların psikiyatrik açıdan da desteklenmesi tedaviyi olumlu etkiler.

Uyku problemleri olan kişiler bir doktora görünerek uyku testi yaptırabilir ve yaşadıkları cinsel sorunun organik mi yoksa psikolojik mi olduğunu öğrenebilirler. Ayrıca uykunun düzenli bir şekilde alınması, aynı saatlerde uyunup kalkılması, uyku kalitesini yüksek tutmak amacıyla yatak odasının TV izlemek, kitap okumak, yemek yemek gibi aktiviteler için kullanılmaması da problemin çözümüne katkıda bulunacaktır.

Leave a Reply