UykusuzlukUykusuzluk Nedenleri

Sürekli Yorgun Hissetmenizin 5 Sebebi!

By 13 Ağustos 2018 No Comments

Sürekli yorgun hissetmek günümüzde çok sık görülen bir problem. Hatta üç kişiden birinin bu sorunla baş başa olduğu gibi biliniyor. Yorgunluk bazen ciddi sorunların altında yatan neden olsa da genelde günlük hayatın bir getirisi olarak karşımıza çıkıyor.

  • Rafine edilmiş karbon tüketmek

Karbonhidratlar enerji için hızlı bir kaynaktır. Yediğiniz gibi vücudunuz onu işleyip size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir. Ancak çok fazla rafine edilmiş karbonhidrat tüketmek gün boyunca yorgun hissetmenize sebep olabilir. Gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek kan şekerinizi arttıracaktır. Bu da vücudunuzda oluşacak etkileşimlerle sizi yorgun hissettirecektir.

  • Düzensiz bir hayat yaşamak

Faal olmadığınız bir hayat yaşamak enerjinizin düşük olmasının sebebi olabilir. Egzersiz, yürüyüş yapmadığınız sürece vücudunuz düşük enerjili bir yapıya alışacaktır.

  • Kaliteli uyku uyuyamamak

Yeterince kaliteli uyku uyuyamamak yorgunluğun en temel sebebidir. Vücudumuz uyurken ihtiyaç duyduğum pek çok şeyi yapar. Bunlardan biri de metabolizmamızı ve enerji seviyemizi düzenlemektir. Kaliteli bir uyku uyuyamadığınızda vücudunuz bundan mahrum kalacaktır ve bunun sonucunda gün boyu yorgun hissedeceksiniz.

  • Yeterince kalori almamak

Çok az kalorili yiyecekler tüketmek yorgunluğun nedenlerinden biridir. Kalori dediğimiz şey yiyeceklerin içerdiği enerjiyi belirtir ve bundan az miktarda tükettiğinizde doğal olarak yorgun düşeceksiniz.

  • Yanlış saatlerde uyumak

Gün içerisinde uyumak, uykunuzdan ihtiyaç duyduğunuz verimi alamamanıza neden olabilir. Gece saatlerinde çalışanlar genelde bu problemden muzdarip olup biyolojik saatlerini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Ama gündüz uykusu gece uykusunun yerini tutamıyor.

Leave a Reply