Uykusuzluk

Uykusuzluğun Düşmanı Stresle Başa Çıkma Yöntemleri!

By 20 Temmuz 2018 No Comments

Stres hayatı çekilmez bir hale getirebilir. Bu yazımızda sizlere stresle baş etme yöntemlerini sıraladık.

  • Kafein, nikotin ve alkolden uzak durun.

Kafein, nikotin veya alkol içeren şeylerden olabildiğinde uzak durun ya da az miktarda kullanmaya dikkat edin. Çünkü bu maddeler stres seviyenizi yükseltecek içeriklere sahiptir. Kahve içeceksiniz kafeinsiz kahveyi tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ya da alkol tükettiğinizde daha bol su içmelisiniz. Bu şekilde stres seviyenizi belli bir oranda tutabilirsiniz.

  • Daha fazla uyuyun.

Uyku eksikliği ve bozuklukları stresin temel kaynaklarından biridir. Meditasyonla stres azaltmak yerine sağlıklı bir uykuyla çok daha gerçekçi bir etkiye sahip olabilirsiniz. Gün içerisinde kafein kullanımını azaltarak ya da alkol tüketmeyerek sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz. Yatmadan önce zihninizi yoracak şeylerden uzak durmanızı da uzmanlar öneriyor. Hala uyumakta zorluk çekiyorsanız ılık bir duş almayı düşünebilirsiniz.

  • Birileri ile konuşun.

Bazen hiç beklenmedik bir şekilde birisiyle konuşmak ihtiyacınız olan etkiyi sağlayacaktır. Stresli olduğunuz zaman düzgün düşünemeyebilirsiniz. İşte tam da bu sırada birisiyle konuşmak sizin zihninizi berraklaştıracak ve ihtiyaç duyduğunuz desteği alabileceksiniz.

  • Kontrolü ele alın.

Stres bazen çözmediğiniz problemlerin birikmesiyle ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman kotnrolü elinize alıp sorunlarınızı tek tek çözmeniz gerekebilir. Bu problemleri çözmek için tek tek not alıp önem sırasına göre sıralarsanız işler sizin için sandığınızdan çok daha kolay bir hale gelecektir.

Leave a Reply