Uyku Apnesi

UYKU APNESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

By 7 Haziran 2018 No Comments

Uyku apnesi,  kalp krizi ve inme risklerini arttıran ciddi bir durumdur. Uzmanlar bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyor.

 

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi sadece şnorkelle dalgıçlık yapmaya benzetilebilir. Diğer insanlar tüm ekipmanlarla en diplere kadar dalıyorken sizin 30 saniyede bir yüzeye çıkıp nefes almanız gerekiyordur. Buradaki fark suyun altında değilsiniz, sadece uyuyorsunuz.

Uyku apnesi, siz uyurken nefes alıp vermenizin durmasına sebep olan kronik bir rahatsızlıktır. Beyniniz bu esna uyumaya mı nefes alıp vermeye mi öncelik göstermesi gerektiğine karar veremez.

Eğer Uyku apneniz varsa bir gecede yüzlerce kez solunum sisteminiz durabilir. Bu da derin bir uyku uyumanıza tabi ki engel olur. Bu rahatsızlık kalp krizi, felç ve inme gibi daha ciddi problemlere yol açabilir. İyi tarafı şu ki tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Obezite riski arttırıyor

Uyku apnesi genelde sağlık problemleriyle alakalıdır. Ve genel itibariyle fazla kilo probleminden yakınan insanlarda görülmektedir. Hatta daha spesifik olmak gerekiyorsa, uyku apnesi olan insanların yarısı fazla kilosu olan insanlardan oluşuyor.

Uyku apnesine sebep olduğu bilinen diğer faktörler ise; doğuştan dar bir nefes borusuna sahip olmak, ailede uyku apnesi olan birisinin olması, sigara içmek, alkol tüketmek ve burun tıkanıklığı.

Tek Semptom Horlamak Değil

Yüksek sesle horlamak belki de uyku apnesinin en belirgin semptomudur. Gün içinde çok uykulu hissetmek ya da gün içinde uyuyakalmak bir başka yaygın belirtidir. Çoğu insan uykulu hissetmeyle uyku apnesini bağdaştıramaz çünkü gece uyanıp durduklarını hatırlamıyorlardır. Gündüzleri baş ağrısıyla uyanmak, kuru ağız, ruh hali değişimleri ve odaklanmakta zorluk çekmek diğer yaygın belirtilerdendir.

Uyku Apnesi Tedavi Edilebilir

Uyurken nefes almanızı sağlayacak kemerler, burun bantları ve bunun gibi aparatlar kullanarak uyku apnesinden kurtulabilirsiniz. Uyuduğunuz bölgeyi elden geçirmek başka bir çözüm yolu olarak düşünülebilir.

Leave a Reply