UykusuzlukUyurgezerlik

UYURGEZERLİK TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

By 31 Mayıs 2018 No Comments

Uyurgezerlerin başına gelen tuhaf olayları duymuş veya şahit olmuşsunuzdur. Uyurgezerlik adı üstünde, uykuda gezinme hali olarak tanımlanmaktadır. Genellikle 3 ve 9 yaş aralığındaki çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. Yaş ilerledikçe bu durumun seyir etme olasılığı düşse de bazı durumlarda yeniden ortaya çıkabilir. Uyku söz konusu olduğunda sadece uyumak değil, uyanamamak da bir sorun haline dönüşebilir. Uyanamama problemi olarak adlandırılan bu durum, kişinin kalktığı anda hareketlerini kontrol edememesi durumudur. Uyurgezerlik 30 dakika sürebileceği gibi 30 saniyelik kısa süreler içinde de kendini gösterebilmektedir.

Neden Uyurgezer?

Yaş sınırı fark etmeksizin her kişinin karşılaşabileceği bu hal, çocuklarda uykusuzluk sorunundan yetişkinler de ise genetik yatkınlık, alkol veya madde bağımlılığı halinde ortaya çıkabilir. Uyurgezerler gözleri açık bir şekilde hareket ederler ancak bilinç kontrolü tam olarak yerinde değildir. Hatta sizinle konuşabilir ancak kısa yanıtlar verirler.  En sık görülen sebepleri ise, kişinin doğru yatma pozisyonunu yakalayamaması veya kontrol edememesi ve aşırı stres hali olarak gösterilmektedir.

 

Tedavisi Mümkün müdür?

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri doğrultusunda, uyurgezerlik halinin bir hastalık olmadığı öne sürülmektedir. Bu nedenle, uyurgezerlik tedavi gerektiren bir vaka olarak görülmemektedir çünkü yaş ilerledikçe ve zamanla azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak zamana bağlı olarak artış gösterdiği durumlarda, doktor kontrolünün ve gerekli muayenelerin ardından ilaç tedavisi gündeme gelmektedir.  Zamanla artış gösteren uykuda gezinme hali, uyku bozukluklarının veya belli başlı ruhsal hastalıkların habercisi olabilir.

Leave a Reply