GenelUykusuzluk

UYKUSUZLUK BİR HASTALIK MIDIR?

By 31 Mayıs 2018 No Comments

Uykusuzluk kısa süreli bir problem olarak düşünülse de kronik bir hastalığa dönüşebilir. Kısaca uykusuzluk; sık uyanma, uykuya dalamama, erken saatlerde uyanma gibi belirtiler ile şekillenmektedir. Uykusuzluk başka bir hastalığın belirtisi de olabilir, fakat tek başına bir hastalık hali olarak da görülebilir. Uykusuzluğun bir hastalık olarak kendini göstermesini anlayabilmek için bu durumun en az 1 ay süredir mevcut olduğunun ve gündüz belirtilerinin hissedildiğinin bilgisine ulaşmak gerekir. Bu belirtiler; yorgunluk, motivasyon bozukluğu, sosyal ilişkilerde yaşanan aksaklıklar ve psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir. 1 ila 4 hafta arasında süren uykusuzluklar, bir hastalık veya stres sonucu ortaya çıkarak zamanla düzelir ancak 1 ay kadar bir süreyi aşan uykusuzluk sorunu için bir uzmanın kapısını çalma vakti gelmiş demektir!

Bu hastalığın tedavisi, kişinin yaşına ve vücut sağlığına bağlı olarak bazen ilaç bazen de uyku davranışlarının kontrol altına alınmasıyla gerçekleşebilir. Kısa süreli uykusuzluklarda uyku ilacı en etkili çözüm olsa da esas olan uykusuzluğun neden kaynaklandığına ulaşmaktır.

Birçok uykusuzluk hastalığı türü vardır. Bu türleri öğrenmek ve gerekli tedavinin başlatılabilmesi için, mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Uyku laboratuvarları olarak adlandırılan yerlerde doktorlar gerekli teşhisi koyar ve kişiye uygun görülen tedavi uygulanır. Beyin kalp, nabız, oksijen, karbondioksit, kol, bacak ve göz hareketlerine gibi vücuttaki bütün fonksiyonların tüm gece boyunca gözlem altında tutulması ile hastalık net bir şekilde teşhis edilmiş olur. Bu sayede, uyku-uyanıklık mekanizmalarının kontrol altına alınmasıyla, uykusuzluk hastalığının tedavi sürecine karar verilmektedir.

Uyku, yaşam kalitesini belirleyen bir öneme sahip olduğundan, uykusuzluk hali gündelik hayatta büyük bir sorun haline gelmektedir. Hekim kapısını çalmak ve verilen direktiflere harfiyen uymak tedavi sürecinizi başarıyla sonuçlandırmanıza sebep olacaktır.

 

Leave a Reply