UykusuzlukUykusuzluk Nedenleri

UYKUSUZLUĞA NEDEN OLAN PSİKOLOJİK ETMENLER

By 31 Mayıs 2018 No Comments

Uykusuzluğunuzun sebebinin psikolojik olabileceğini düşündünüz mü? Pek çok insan psikolojik sorunlar nedeniyle uykusuzluk çekiyor. Uykusuzluk problemi, psikolojik sorunlara sebep olabileceği gibi psikolojik sorunlar da uykusuzluğa sebep olabilir.

 

Uykusuzluk ve Depresyon

Uykusuzluk probleminiz depresyon denilen psikolojik problem yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Psikolojik olarak yaşadığınız zorluklar, yattığınız zaman uyuyamamanıza neden olabilir. Hatta uyuyamamak modunuzu, hormonal durumunuzu ve direkt olarak psikolojinizi etkileyebilir ve bu da uykusuzluğunuzu besleyebilir. Uykusuzluk problemi depresyonun belirtilerinden birisi olarak görülüyor. Hatta uzun süre uykusuzluk problemi Major depresyona kadar yol açabiliyor. Çalışmalar gösteriyor ki uykusuzluk depresyonunuzu uyandırabilir ya da depresyonu direkt olarak tetikleyebilir.

Eğer depresyon sorunundan muzdarip olduğunuzu bilmiyorsanız semptomlarını dikkatle inceleyin çünkü uykusuzluk, bu problemin en önemli semptomlarından birisidir. Diğer semptomlar ise; her zaman düşük enerjili olmak, merak ve motivasyon hislerini kaybetmek, umutsuzluk ve mutsuzluk hissinin çok yaygın olması. İyi haber ise gerek uykusuzluk gerek depresyondan muzdarip olun ikisi de iyileştirebilir rahatsızlıklardır.

Uykusuzluk ve Kaygı Bozukluğu

Pek çok yetişkin gergin ya da kaygılı olduğu için uyku problemi yaşayabiliyor. Ama kaygı bozukluğu yaşayanlar çok daha ciddi bir şekilde bu sorunla yüzyüze kalabiliyor. Kaygı bozukluğunun şu semptomları sizi uykudan alıkoyabilir:

  • Tansiyon
  • Geçmişte yaşadığınız olayları düşünmek ve içinden çıkamamak
  • Gelecekte olabilecek şeyler hakkında endişe duymak
  • Sorumluluklarınız karşısında güçsüz hissetmek
  • Genel bir kaygı hali ve sakin olamama durumu

Bu semptomların neden uykunuzu kaçırıyor olduğunu anlamak zor olmamalı. Anksiyete de denilen kaygı bozukluğu, genel olarak uykuya dalamama problemiyle de uykudan uyanıp bir daha uyuyamama problemiyle de organik bir bağ içerisindedir. Sessiz bir gecede yatağınıza yattığınızda kaygılar baş göstermeye başlayınca uyumak zor bir hal alabiliyor.

Bu çoğu gece, hatta haftalardır sürüyorsa, panik, stres ve kaygıyı hat safhada yaşıyorsanız psikolojik yardım almanız gerekiyor demektir. Yoksa kaygınız uykusuzluğunuzu, uykusuzluğunuz kaygınızı beslemeye devam edecektir.

Leave a Reply