UykusuzlukUykusuzluk Nedenleri

UYKUSUZLUĞA NEDEN OLAN FİZYOLOJİK DURUMLAR

By 31 Mayıs 2018 No Comments

Uykusuzluk problemi psikolojik ya da medikal durumlar nedeniyle hasıl olabilir. Sağlıksız uyuma alışkanlıkları, belli besin, ilaç ya da maddelerin kullanımı ve bazı biyolojik sebepler de bunların yanında sıralanabilir. Son dönemde yapılan araştırmalarda bilim adamları, İnsomnia (uykusuzluk) probleminin beynin uyanık kalmayı durduramamasından kaynaklandığını saptadı. Beynin uyurken ve uyumuyorken gerçekleştirdiği kendi döngüleri var ki bu döngü bozulursa pek çok problem ortaya çıkabiliyor.

Uykusuzluğun medikal ve fizyolojik sebepleri

Pek çok sağlık problemi uykusuzluğa yol açabilir. Bazı durumlarda hastalığın kendisi uykusuzluğa yol açarken bazı durumlarda ise semptomlarların oluşturduğu rahatsızlıklar sizi uykunuzdan edebilir. Peki ne bu sağlık problemleri?

  • Burun ve Sinüs Alerjileri: alerji problemlerinde uyku sorunu yaşamak hastalar arasında çok yaygındır. Araştırmalar bu sorunu yaşayan insanların çok ciddi sayıda olduğunu belirtiyor.
  • Reflü gibi mide problemleri: Reflünün semptomlarının oluşturduğu rahatsızlıklar sizi uyumaktan alıkoyabilir.
  • Hipertiroidi gibi endorfin problemleri: Hipertiroidizmi olan bazı insanlar uykuya dalmada güçlük çekerler ve bu nedenle yorgun ve bitkin hissederler. Tiroid bezinin aşırı aktivitesi uykusuzluğa neden olur bu yüzden nabız hızlanır ve geceleri uykuya dalmanızı zorlaştıran ya da gecenin bir yarısı sizi uyandıran bir kaygı oluşur.
  • Romatoid Artrit: Bu rahatsızlığı olan insanların %75’i uykusuzluk probleminden yakınmaktadır.
  • Parkinson Hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklar: Parkinson hastalığı ile birlikte görülebilen huzursuz bacaklar sendromu, uykuda periyodik ekstremite hareketleri, REM uykusu davranış bozukluğu, uyku apne sendromu da uykusuzluğa neden olur.
  • Kronikleşen Acı: Bazı hastalıkların etkisi olan sürekli ağrı ve acı hissi geceleri uykuya dalmanızı engelleyebilir.
  • Sırt Ağrısı: Sırt ağrısı yattığınızda uyumanızı zorlaştıracaktır. Bu problemden muzdarip olan pek çok insan bulunuyor.
  • Kafein: Aşırı kafein tüketiminin uykuyu kaçırdığı herkesçe bilinen bir gerçek.
  • Alkol: Alkol kullanımı başta uyku getirse de, kaliteli ve derin uyku uyumanızı engeller ve bağımlılık haline geldiğinde uyku uyumanızı tamamen engelleyebilir.
  • Nikotin: Nikotin hem doğrudan hem de dolaylı yoldan uykusuzluğa neden olabilir. Çok fazla nikotin kullanımı uykunuzu kaçırırken aynı zamanda solunum sisteminizi etkileyip uyuma konusunda güçlük çekmenize de sebep olabilir.

Leave a Reply