ErgenlikUykusuzluk

ÇOCUKLUK VE ERGENLİKTE UYKU BOZUKLUKLARI

By 31 Mayıs 2018 No Comments

Maslow’un ihtiyaçlar piramidinin tabanında bulunan uyku; vücudun dinlenmesi, daha rahat öğrenmesi ve dikkatini toparlayabilmesi için gereklidir. Uyku sırasında kişinin aktif olması sebebiyle nöronal bir süreç olarak kabul edilir.

İlkokul çağındaki çocukları genellikle gece 21 ile sabah 7 saatleri arasında on saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Ergenlik çağındaki çocuklar gece yarılarında yatsalar bile uyku ihtiyacı yine on saattir. Fakat okulların sabah erkenden açıldığını düşünecek olursak ergenlerin uykusuz kalmasına çok şaşırmamak gerekiyor. Uykusuz kalan ergenlerin gün içinde uyuklaması ya da öğlen uykularına yatması da kaçınılmazdır.

Yenidoğan bebeklerde günde 15 – 16 saat saat görülen uyku, yaş ilerledikçe düzene oturur. Ortalama 7 ile 9 saat arasında sabitlenir.

Çocuklukta ve Ergenlikte Sık Görülen Uyku Bozuklukları

Ademoğlu’nun en zaruri ihtiyaçlarından biri olan uyku, zaman zaman bazı uyku bozuklukları ile bölünebilir ya da uykunun kalitesi düşebilir.

Uyku bozuklukları altında birçok farklı sebep yatar. Ruhsal hatalıkların nedenleri ya da sonuçları uyku bozuklukları olabilir. Depresyon, kaygı, dikkat eksikliği gibi sinirsel hastalıkların nedenleri geceleri az uyumanız olabilir. Ayrıca ruhsal bozuklukların haricinde günlük yaşanan stresin de uyku bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. Astım, alerji, reflü gibi hastalıklar da uyku düzeninizi etkileyebilir. Astım nedeniyle uykularınızın bölündüğü geceler, beraberinde gelecek olan hastalıklara davetiye çıkarır. Beynin en hızlı geliştiği çocukluk döneminde uyku bozuklukları geçirilmek zorundadır.

Kabus

Özellikle 3 – 5 yaş aralığında sıklıkla görülen kabus, yetişkinlerde de görülebilmektedir. Stres ve kaygıdan uzak yaşamak ve çocuklar için seçilen çizgi filmlerin uygunluğu kontrol edilerek mümkün olduğu kadar azaltılabilir.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, uyku sırasında yataktan kalkıp yürüme sorunudur. Ağır uyku döneminde yaşanan uyurgezerlik genellikle sabah hatırlanmaz. Çocuğunuzda uyurgezerlik varsa, ev içerisinde tedbirleri almalı. Sorunun boyutlarına bağlı olarak uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Uyku Apnesi

Güne yorgun başlamanıza neden olan ve gece horlamalarının en temel sebebi uyku apnesidir. Beyne giden oksijeni azalttığından dolayı beyin gelişimini de yavaşlatır. Beyin damarlarındaki tıkanıklıktan ya da solunum yollarından kaynaklı olabilir. Tedavisi mümkündür.

Uykuda Diş Gıcırdatma

Her yaşta görülebilen uykuda diş gıcırdatma tıpta bruksizm olarak bilinir. Dişlerin aşınmaması için özel aparatlar ile uyunmalıdır. Ayrıca diş gıcırdatmanın baş ağrısı yaptığı bilinmektedir. Uzmanlar diş gıcırtısının zor geçirilen bir çocukluk dönemi ile ilişkili olabileceğini söylüyorlar

Leave a Reply